perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate each expression for a = -2,b = -4.1, and c = 5.-c + b – a
Describe the metal math steps you would use to find 7(42)
Determine a submarines acceleration if it's initial velocity is 9.0 m/s and it travels 1.54 km in 2 min
Attend to precision.write 1.024242424... as a fraction
for a button to fit through its buttonhole, the hole needs to be the size of the button diameter. What size buttonhole is needed for a button with a cIrcumferen
3p - 2 = -29 how do you solve?
What do kinetic and potential energy have in common
wheelchair ramps for access to public buildings are allowed a maximum of one inch of vertical increase for every one foot of horizontal distance. Would a ramp
Someone Please Help!Use the clue to find the mystery number.The mystery number has 5 digits.The mystery number contains the digits 2,3, and 4. Digits may be use
who owns micronesia?