Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

A company's trial balance included the following account balances: Accounts Payable $ 19,347 Accounts Receivable 81,476 Cash 73,464 Income Tax Payable 3,652
What are the units of measurement for finding the volume of the figure below?
Most extinctions are of aquatic life in the oceans. True False
Need guidance with this please help
PLEASE ANSWER... im not sure if 'no solution' is the correct answer, i just clicked it on accident!!!!!!!!
The Atlantic slave trade that began developing during the age of exploration
explain how to determine the position of a place on the map​
A student dissolves 40 mL of salt in 200 mL of water. Which choice is the most likely volume of the sugar-water solution?A: 243mlB: 239mlC: 205mlD: 120ml
HELP ME PLEASE ! !!!!
Anna and Jason have summer jobs stuffing envelopes for two different companies. Anna earns $14 for every 400 envelopes she finishes. Jason earns $9 for every 30