Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

a store is selling 9 apples for $12. If kyle has $28 to spend on apples to bake pies for a party he is having having many apples can he buy?

Respuesta :

brainyman
brainyman brainyman
  • 25-10-2016
He can buy 18 apples.
Answer Link
edog92
edog92 edog92
  • 25-10-2016
9 apples=12 dollars

18 apples=24 dollars

28 dollars= 23 apples


Answer Link

Otras preguntas

20 pointWrite the equation for the parabola that has x− intercepts (1+ [tex]\sqrt{5}[/tex] ,0) and (1− [tex]\sqrt{5}[/tex] ,0) and passes through the point
Helppppppp pleaseeeeeee
Shelby Middle School is thinking of changing its dress code. What would be the best way to collect data? A) Survey 100 randomly chosen students. B) Survey 100 a
How can a participant in a group
Find the value of x in each case. Give reasons to justify your solutions Q ∈ PR
17q-q-8q-4=20 solve for q
True or false: over-using to be verbs can weaken a sentence A. True B. False
Use the elimination method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair 3y = x-1 x-2y = 2 O A. (12,5) O B. (6,2) O c. (10,4) O D. (4.1)
Compare and contrast the economies of the Aztec and Inca empires
If [tex]t_n[/tex] = 11n−6, find [tex]t_1[/tex], [tex]t_1_0[/tex] and [tex]t_n_+_1-t_n[/tex]