LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Estimate a 15% tip for a $26.80 meal. a) $31.05 b) $1.35 c) $2.70 d) $4.05
Verify the identity. Show your work. cos(α - β) - cos(α + β) = 2 sin α sin β
what is the rule? 1 arrow 7 arrow 13 arrow 19
Rank the compounds below in order of increasing vapor pressure at 298 k? a. c3h6 b. c4h8 c. c5h10
Which organizational structure is most likely to feature this text? First, we'll examine all the evidence. Then, we'll unravel the mystery A. Sequence B. Compar
What was the main objective of Spain’s exploration efforts?
Why does Colin tell Mary that he is going to die after she doesn’t visit him? A. He wants Mary to feel sorry for him. B. He wants Mary to call the doctor
determine the equation of the line in point slope form that runs through points (4,-4) and (2,-1)
Why is RNA so important to cell differentiation
what are the x and y intecepts of the graph of the equation 6x - 5y=3