EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between electric motor and electric generator?
(x + 7)/14 = 1 - 3/7x x=?
What is the slope of the line between (3, -4) and (-2, 1)?
bisects EOG. EOF = y + 30 and FOG = 3y – 50. Solve for y. 20704050
Which is the number, which when squared and added to 12 becomes seven times its value ?
write an equation of the line that is:   a) parallel to the line y=2x-4, and has a y-intercept of 7   b) parallel to the line y-3x=6, and has a y-intercept of
Whats the equivalent fraction to 11/17
Let A={2,3} and B= {7,8}.write the power set of AxB.
Devin has started a lawn care service. He will charge a mowing fee of $10 plus $3 per square yard of lawn. He also offers trimming service, at $8 plus $1 per ya
Identify the domain and rangewith steps please (picture below)