kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You have $4300 that you invest at 5% simple interest. How long will it take for your balance to reach $7525
The y-coordinate of the vertex of the function y = 2x^2-8x+c is 2. The value of c is
Why are you important to the ecosystem? 3 sentences
What is the Ballot subtitle?
As white settlers and trains led to the decimation of the buffalo, whose way of life was threatened?
The gravity of the is the biggest factor in determining the ocean tides.
QUESTION PART 1 01.05 THE TELL-TALE HEART TRUE!—nervous—very, very dreadfully nervous I had been and am; but why will you say that I am mad? The disease had sha
The tripeptide glycylarginylglutamate contains four ionizable groups with pKas of 2.1, 4.1, 9.8, and 12.5. Calculate the pI for this molecule.
The use of water in a heat exchanger is taking advantage of water's A. high specific heat. B. significant expansion during boiling. C. solid state when frozen.
g Match the glial cell type with the best description. (3pts) _____ Ependymal Cells A. Form supportive capsules around nerve cells located in ganglia