nyiaroyster013
nyiaroyster013 nyiaroyster013
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mike had 84 dollars to spend on 9 books. After buying them he had 12 dollars.
How much did each book cost?

Respuesta :

KwirkyKiwi
KwirkyKiwi KwirkyKiwi
  • 22-01-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
alexbossboy123
alexbossboy123 alexbossboy123
  • 22-01-2021

Answer:

each book cost 8 dollars

Answer Link

Otras preguntas

A teacher brought some apples to distribute among students. After distributing 19 pounds of apples, 3 pounds of apples were left. How many pounds of apples did
Renaissance (2008) describes criterion-referenced assessments as a) a pathway. b) a benchmark. c) a bell curve. d) a wall.
How do you feel about his comment on failed parenting techniques creating the entitlement we see in Millennials?
How does Just Culture help in reducing unsafe actions within an organization?
The standard cost of Product 21 includes three hours of direct labor at $12.70 per hour. During July, the company incurred 3,800 hours of direct labor at an av
A diagram of a right rectangular prism made of unit cubes is shown below. KEY = 1 cubic unit What is the volume, in cubic units, of the right rectangular prism?
Solve the equation ln (6 x+3)=2. The exact solution (using exponents) is x= ________. The solution, rounded to 4 decimal places is x= ________.
ANKINNON N Which weakness of the Articles of Confederation led to the call to revise the documen
The cost of modifying a building purchased for a new business location would be debited to which of the following accounts? ◯ Land ◯ Improvements ◯ Buildings ◯
What is the morality of 5.3 g of Na2CO3 dissolved in 400 ml solution