stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

Is a chameleon a lizard?
Why did Pennsylvania attract a rich ethnic mix of settlers? 1. because of its policy of religious tolerance 2. because of its prosperous tobacco trade 3. becaus
Although Terry liked to run in the rain she wasn't so sure about jogging in a monsoon. Read the sentence and determine which of the answers correctly punctuat
Which terrestrial planet has very large dust storms?
When the Fed adjusts its interest rate, it directly influenced consumer?
What is the best definition for the term “conserved” in the law of conservation of momentum?A. the same over time B. increasing at a constant rate C. equal to
Catholic art and Protestant art had radically different themes. What did Protestant artists depict in their art?
Which sentences in these excerpts reflect the idea that war affects not only the minds of the combatants but also their physical reactions?
how much power is genarated if a person applies 200 n of force to move a bicycle 10 min 5 s
What percentage of north american adults may be functioning below thier potential due to prolonged exposure to stress?