Seudónimo Seudónimo
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the corner produce market, apples cost $1 each and oranges cost $2 each.



Find the cost of the following:

6 apples and 3 oranges

5 apples and 4 oranges

8 apples and 2 oranges
PLS HELP!!

Respuesta :

nicholasphinx
nicholasphinx nicholasphinx
  • 23-01-2021

Answer:

the answer is $47

Step-by-step explanation:

you'll multiply the prices of their corresponding prices

Answer Link

Otras preguntas

Triangle ABC below is reflected across the y-axis and then translated 1 unit right and 2 units down. a) Write the coordinates of the vertices of the image after
how many alleles per a gene?
Which word or words and punctuation best corrects any errors in the sentence? Watch for the stop sign this intersection is dangerous! A. sign; this B. sign, and
What Are The Advantage And Disadvantage Of Democratic Style?
What role did irrigation systems play in the development of civilizations?
Why did the retention of U.S. military bases in the Philippines so anger Filipinos?
How did the diversity of the US population discourage US leaders from entering World War I?
How did Suharto come to power in Indonesia?
What is Pankhurst demanding?
What might explain the rise of global inequality during the Industrial Revolution?