Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

Who became president in 1974 following the resignation of his predecessor? A. Jimmy Carter B. Gerald Ford C. Ronald Reagan D. George H.W. Bush
What is the linking verb in the sentence? The sky looks clear and bright. A. clear B. sky C. bright D. looks
a pendulum makes 40 vibrations in 20 seconds. calculate it's period?
what is 3 to the 4th power
Which inequality best models the situation if variable h is the number of hours Valerie might study each night? Valerie's goal is to study more than 1 1/4 hours
Why are all the cheetahs on earth members of the same biological species? A. All cheetahs on earth have the same genetic makeup. B. All cheetahs on earth orig
how many hundredths are in 401.308
If L = 8 inches, W = 5 inches, and H = 4 inches, what is the volume of the rectangular prism?
a pendulum makes 40 vibrations in 20 seconds. calculate it's period?
The scientific study of how living things are classified is called