jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

MAR is the abbreviation for
Some people rinse their freshly shampooed hair in diluted lemon juice or vinegar. Why is this done?​
Write a summary of the plot including the setting, characters, and conflict but not the resolution. for the book The house on mango street by Sandra Cisneros. ​
What is a work of fiction?
Diversity of life on earth is included in which central and unifying theme of biology?
What president had 17 children?
why is it useful for historians to base certian studies on the analysis of geographic regions.
How is Grendel linked to Bible?
SOMEONE ANSWER THESE PLEASE!! 1.) why isn’t 9.72 a whole number? 2.) why isn’t -25 a whole number?
what is the answer for log5(x-7)=1​