joelvalentinohernand joelvalentinohernand
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

1) Sarah bought 12 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.29 per meter, how much did Sarah spend? HELP PLS​

Respuesta :

ttvdeuce2417
ttvdeuce2417 ttvdeuce2417
  • 23-01-2021

Answer:

She spent $75.48

Step-by-step explanation:

multiply the price per meter by the amount of meters she purchased.

Answer Link

Otras preguntas

When shooting video, why is it best to film more than one take
Please draw and label a figure for this sentence in geometry Points A(2,3) and B(2,-3), C and D are collinear, but A,B,C,D, and F are not.
Plz help me with these 2 problems I really need it and I need to know how you to the answer so I can show my work
A horizontal line on a distance-time graph indicates ________.
Which ordered pair is a solution to the system of inequalities? look at the picture for the inequalities and solution
Evaluate Each Expression. (Show Your Work.) 1. 8^2 2. 3^4 3. 5^3 (Y'all delete my question because it more then 3 questions but ignore the trolls until we get
You know the mass of an object and the force applied to the object to make move. Which of Newton's laws of motion will help you calculate the acceleration of th
In an endothermic reaction, a greater extent of reaction would correspond to a higher outlet temperature. True or False?
Flammable materials like alcohol should never be dispensed or used near True or False
An effective technology for e-training and e-learning is __________, which uses computer graphic displays that the user can adjust during the decision-making pr