bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are examples of coordinate headings? A. ii, 2, B B. 3, b, iii C. A, i, a D. A, B, C
which of the following is a composite number 63 ,31, 13 ,61
How does the first amendment guaranteed freedom of expression
What specifically was Minoan success based on
which era spanned from 600 B.C.E to 600 C.E
Identify the complete adjective clause. We drove to Cleveland, where the game was being played.
By the end of the Reconstruction era, most African-Americans in the United States a. had received a free college education paid for by wealthy northerners. b.
which principle does the U.S. supreme court apply when it declares an act of congress unconstitutional
What does Lucas say about the preamble to the Declaration of Independence
Which composer was known for his instrumental consort compositions?