ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

Need help/Extra p. Subject: English/Literature Answer these in your words: What is creative nonfiction? How does it differ from regular nonfiction? Describe
help..................
At the start of the war, which countries were on the side of the Central Powers? Check all that apply. Ottoman Empire Great Britain M Russia Austria-Hungary Ita
Why is algal bloom around the edges of the Black Sea than spreading all over it? ​
Activity1: Direction: Construct sentences by cimaparing and constructing the images below to highlight similarities and difference.​
A company is using the first two years of its profits to predict what will happen in the future. The profit, p(x), in millions, can be modeled by the function p
How would a 26 gram sample of copper compare to a 13 gram sample of copper? A. The 13 gram sample would weigh less than the 26 gram sample. B. The 13 gram sampl
Signs of positive mental well- being ? Improved coping ability Signs of high self-esteem ? Contributing to community Signs of positive emotional well- being ? B
Find the value of b. a=5 and c = 10 A.9.5 B.10 C.9 D.8.7 Please can you explain.
What kind of triangle is ABC? Select all that apply.