chiliboy15281 chiliboy15281
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bill has $25 to buy fruit from the store, He buys 10 apples and has $15 left over. What is the price for 1 apple?

Respuesta :

cryus1720
cryus1720 cryus1720
  • 24-01-2021

Answer:

1 apple = $1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why can you multiply or divide both terms of a ratio by the same number without changing the value of the ratio
How can you use 4S facts to find 7 time 8
Which of the following organelles acts as the cell's powerplant? nuclei lysosomes vacuoles mitochondria
how can you compare seven tenths and one half without using a model
The element of plot reached as Romeo and Juliet express teir love for each other is A. rising action B. exposition C. climax D. resolution
A historian is trying to understand the events that led up to the terrorist attacks on New York City's World Trade Center on September 11, 2001. To do this, the
Regarding the nature of drama, which statement is false? a. In reading drama, some elements have to be imagined by the reader. b. Modern dramas, such as films
Are 12/20 and 22/30 equivalent fractions? Why or why not?
describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense explain why it makes sense
An author's purpose in using rhetoric is to A. present facts as they really are. B. separate realism from idealism. C. provide hints as to what's going to ha