diannacookielover
diannacookielover diannacookielover
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me please?? You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

usnepal0
usnepal0 usnepal0
  • 25-01-2021

Answer:

3x35.96= $107.88

If you get a 4th one for free

107.88/4 = $26.97 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A railway engine is of mass 72tonnes and 11m long. An exact scale model is made of it and is 44cm long. find the mass of the model​
7. A train is traveling with an initial velocity of 20.1 m/sec. If the brakes can apply a maximum acceleration of -0.0500 m/sec”, how long will it take the trai
A(n)_________ test only one factor at a time
nevermind i can't figure out how to delete this
Explain how the winter climate of the northern mountains makes it a difficult area in which to live
In the problem · N = 1, N must be
How much water should be added to 12mL of 11% alcohol solution to reduce the concentration to 6%
pros of having a university degree
Which statement best summarizes the source's main idea? A. Religious intolerance led non-Muslim citizens to rebel against the Mughal Empire. B. Hindu rebel grou
what kind of figurative language is rakuten cash back Commercial