annekagey
annekagey annekagey
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Azli has RM (h²-64). He wants to buy RM (h-8) packs of flour. How much is a pack of flour?​

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 27-01-2021

Answer:

Cost of one pack = h+8

Step-by-step explanation:

Given that:

Amount Azil have = RM (h²-64)

Packs of flour Azil wants to buy = h-8

To find the price of a pack of flour, we will divide the total amount by packs of flour.

Unit rate = [tex]\frac{h^2-64}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{h^2-8h+8h-64}{h-8} = \frac{h(h-8)+8(h-8)}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{(h-8)(h+8)}{(h-8)}[/tex]

Unit rate = h+8

Hence,

Cost of one pack = h+8

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the number of moles in a sample that originally occupied 500mL with 2.50 moles and then occupied 750mL? It deals with gas laws
why did advances industry occur mainly in the north? please Answer
What shape has only 1 pair of parallel line
What is the average of something (mean or mode) I really need to know I forgot what the difference was ho
What type of government does Botswana have? Who is their president?
What was Jefferson’s official position regarding the Napoleonic Wars?
How much times does 7 go into 17?
name and describe the cell structure that helps prevent damage to certain cells when they are subjected to high osmotic pressure
how do I solve this problem? mars rotates on its axis at the rate of . 2552 rad/hr how many hours are in a martian day?
What is a summary number model :) by the way here is the question joe ordered 72 plants for his patio garden. Each pot holds 4 plants.how many pots are needed t