jaelynbenedict jaelynbenedict
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Hector bought 6 bottles of juice for $2.40. At that rate, what is the cost of: 1 bottle, 3 bottles, 5 bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

1 bottle: $0.40

2 bottle: $1.20

5 bottle: $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

Cost of one is 40 cents. Cost of three $1.20. Cost of five $2.00.

Step-by-step explanation:

Divide: 2.40 divided by 6= .4

.4 times 1=.4=.40= 40 cents

.4 times 3=1.2=1.20= $1.20

.4 times 5=2=2.00= $2.00

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

Answer Link

Otras preguntas

How many tablespoons are in 1 gill?
What happens when biomass decays?
Help plz. What Does "All Roads Lead to Rome" Mean?
The charges on a monthly water bill came to $0.86 per cubic meter of water used, plus a service charge of $4.49. Last month Jeremy's water bill came to $69.85,
Explain how Earth's magnetic field and ozone layers protect it .
nitrogen fixation is carried out primarily by
The probability of Roger winning the tournament, given that Stephan wins, is 0. The probability of Stephan winning the tournament, given that Roger wins, is 0.
What are all the perfect squares between 50 and 150?
there are two numbers that are 3 times as far from 19 as they are from 11. the sum of the two numbers is?
a^3+a+a^2+1 2a^2+2ab+ab^2+b^3 ------------------------------- * ---------------------------------- a^3+a^2+ab^2+b^2 a^3+a+a^2b+b