mya730 mya730
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Dan had two hundred nineteen dollars to spend on seven books after buying them he had sixteen dollars . How much did each book cost ?

Respuesta :

ElodieEileen
ElodieEileen ElodieEileen
  • 26-01-2021
29 dollars for each book
Answer Link

Otras preguntas

Monica is mixing some custom-colored paint for her house. The color she wants requires 3⁄4 ounce of blue dye and 2⁄3 of an ounce of pink dye mixed with each gal
find the value of 'x' and m < QXS
What is the y intercept form of the function f(x)=4-5x
An airplane has room for 300 coach- fair seats. It can replace any 3 coach seats with 2 first class seats. Suppose the airplane is configured with x coach seats
please help me............
Ron is tiling the countertop he needs to place 54 each of a trust to cover the counter he wants to randomly place a groups of four blue top each have the rest o
-6k - 3 = 39 This is Algebra
What element do all the organic compounds contain? A) nitogen B) oxygen C) carbon D) hydrogen
explain the nature of hunger in the world today. how much should we worry about hunger increasing? why?
Greta is opening a savings account. She starts with $100 and plans to add $50 each week. What is the unit rate of change for this situation? Write an equatio