snyderlogan52
snyderlogan52 snyderlogan52
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the mall. He purchased some clothes and toys for $140. He purchased the
clothes for $60. He also bought 2 toy planes. Both planes cost the same amount. Write
an equation to help you determine the price of one plane.
What is the cost of 1 plane?
Pls help asap

Nick goes to the mall He purchased some clothes and toys for 140 He purchased the clothes for 60 He also bought 2 toy planes Both planes cost the same amount Wr class=

Respuesta :

020thcaleb
020thcaleb 020thcaleb
  • 27-01-2021

Answer:

the cost of 1 plane is $40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me with question????????
Pleaseee help meeeeee
descriptive paragragh about the service at a restaurant
Complete the famous motto of general nathanael Greene of the continental army:"we fight, get beat, rise, and "
how do i do two by two multiplication
The coordinates of the vertices of △JKL are J(0, 2) , K(3, 1) , and L(1, −5) . Drag and drop the choices into each box to correctly complete the sentences.
Bacteria in your lab are grown under two conditions, one with exposure to glucose and the other with lactose. What best describes the effects glucose will have
one parent is homozygous dominant for dimples and the other parent is homozygous recessive.on the punnett square chart just the letter D
What is reproduction
In the course of the US Civil War, how did tactics change?