ChristonaireKanyWest
ChristonaireKanyWest ChristonaireKanyWest
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

It cost me $12 for 6 pounds of oranges.
How much is the cost per pound of oranges?

Respuesta :

Kiddo2007
Kiddo2007 Kiddo2007
  • 26-01-2021

Answer:

$2 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link
7bsrsanqc5
7bsrsanqc5 7bsrsanqc5
  • 26-01-2021
2 dollars for each pound of oranges
Answer Link

Otras preguntas

how did the proclamation line help to push the colonies toward war with britain?
why is London England warmer than ottawa yet longer is farther north
What is 1.0 as a percentage?
What is 8x=9-5y ,8x-3y=-31
A car travels west for 240km in 4hr. What is the cars velocity?
A car travels west for 240km in 4hr. What is the cars velocity?
Christine baked a pumpkin pie. She ate 1/6 of the pie. Her brother ate 1/3 of it , and gave the left overs to his friends . What fraction of the pie did he gave
what percent of 9.2 m is 2.5m?
Which method of separation can be used for a heterogeneous mixture? A. by distillation B. by densities C. by chromatography D. by acidification
why are some elements stable on their own while others are more stable in compounds