kathymperezcool2009
kathymperezcool2009 kathymperezcool2009
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 26-01-2021

Answer:

The unit cost is: 0.02 $ per sticker

Step-by-step explanation:

Given

Total stickers = 75

The cost of 75 stickers = 1.50 (let say in $)

To determine

The unit cost per sticker

The unit cost per sticker can be calculated by dividing the total cost by the number of total stickers, so

Unit cost = 1.50 / 75

                = 0.02 $ per sticker

Therefore, the unit cost is: 0.02 $ per sticker

Answer Link

Otras preguntas

Which term is applied to the ability to control the actions of others?
HELPPPPPPPPP !!!!!!!!! plzzzzz
PLEASE HELP ME AND BE CORRECT BEFORE ANSWERING
The assertion that non- formal institutions have no role to play at the processing stage of the systems. Theory is empty rhetoric. Comments
Solve the inequality 6 >x2.2 (Solution will be an inequality)
name three characteristics of a short story. Name three types of conflict found in stories. Name the three types of characters and a brief description of each o
Question 1: Alkanes, Alkenes, and Alkynes Complete the table by labeling each molecule an alkane, alkene, or alkyne.
Find the value of n such that the expression is a perfect square trinomial. K2 + 14k+n
Please help me will vote the person who does brainiest person or something
Alec pulled a couch 3 meters, using a force of 400 N. The couch weighed 200 N. How do you calculate the work done by Alec? A . Add 400 to 200 B . Divide 400 by