willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence from history of the american red cross best support the idea that american red cross blood program maintains its positive effect day?
what is 3 divided by 4563
multiply mixed numbers lesson 7.9
Divide 180 degrees by the ratio 4:5:9, Help Please
What is the purpose of the endocrine system?
If a cross section of a can is taken parallel to the bases, what shape would the cross section of the can be?
Mi madre cree que es importante tener ________ (homework). a. tarea b. ocupaciones c. quehaceres d. responsabilidades
Which effect does the repeated "s” sound have on this part of the poem?
The human immune system fights infection by releasing 1. ATPs 2. Antibiotics 3. Antibodies 4. Antigens
What is the mass of 2.00 L of pure water?