caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is the importance of economic growth can you answer this question in 50 words please.​
What is Microorganism and beneficial Effects of Microorganisms in environment​
The temperature has been going down at a constant rate. In 4 hours it went down 12 degrees. Which expression best shows the temperature change each hour? A
What is the capital of Ohio
When 1 mol CS2(l) forms from its elements at 1 atm and 25°C, 89.7 kJ of heat is absorbed, and it takes 27.7 kJ to vaporize 1 mol of the liquid. How much heat is
Which is a factor of each term for the polynomial (3d to the 3rd power - 10d) A.2d B.3d C.3 D.d
The overriding characteristic of individuals' exhibiting learned helpless behavior is: a. attributing success to effort rather than luck. b. feeling their act
How does federalism limit the power of the central government?
Brenda owns a store in a small town. The store sells a small range of everyday and impulse products, such as chocolates, magazines, novelties, and snacks. The s
evaluate the expression 3 4/5x-2 1/2 for x =-10