sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

What is the "defining molecule" in the cell walls of bacteria?
Which of these powers does the Constitution deny the federal government? A. Building roads and structures that local citizens do not want B. Declaring a state
Neeeeeeeed help please
What does the letter A stand for in SMART goal? A. Achievable B. Ambitious C. Aspirational D. Attainable
En la clase de aritmética, necesita ____ y ____. a. una carpeta, una goma c. una calculadora, un lápiz b. un disquete, una pluma d. un bolígra
which of the following values cannot represent the side length of a triangle? 1,2,3 3,4,5 7,7,7 9,18,10 6.5.12 2,15,14
hyperbola with center at (0,0) with x intercepts at (4,0) and (-4,0) with b= 1 , opening horizontally equation
During the 1920s the united states economy was in which phase of the business cycle
Simplify b(a + b) - a(a - b).
What is the overall message of this poem? The Fly by William Blake Little Fly, Thy summer's play My thoughtless hand Has brushed away. Am not I A fly like thee?