fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

spicylizzie
spicylizzie spicylizzie
  • 22-02-2021

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

to find out how much 20 candy bars would cost, first, we have to find out how much 1 candy bar costs. we do this by dividing $19.76 by 13.

$19.76 ÷ 13 = $1.52

so now we know that one candy bar costs $1.52. now, we multiply this value to 20, to know how much 20 candy bars cost. therefore, we get:

20 × $1.52 = $30.40

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation by completing the square (x+2)(x-3)=(x-3)
HELP PLEASE PICTURE BELOW , find the seventh term .
Can someone help me please
Trial 1: Volume of liquid (mL)
Select the reason why these triangles are similar. If they are not, select "Not similar." 8 12 5 6.25 10 A. AA B. SAS C. SSS D. Not similar
A bag contains 4 blue, 5 green and 2 purple counters. One counter is picked at random. What is the probability that the counter is green or purple? Give your an
Beliefs and Values: 50 words or less and may be typed or cut and paste. Do not include your name in essay. “Briefly describe a person or one experience that has
Help me pls as soon as possible pls
How can you use factoring to solve quadratic equations in standard form ?
find the range values pls