fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

How many single covalent bonds must a silicon atom form to have a complete octet in its valence shell? how many single covalent bonds must a silicon atom form t
What is the relationship between the ratios? 4872 and 69 Drag and drop to complete the statement.
Unlike the united states, the french culture puts more emphasis on:
Identify a central idea of the selection from “How We Entered World War I.” Fear of losing territory in the Southwest to Mexico was the major factor in the Unit
The price of a gallon of unleaded gas was $2.79 yesterday. Today, the price rose to $2.84 . Find the percentage increase. Round your answer to the nearest te
Hector is competing in a 42 mile bicycle race. He has already completed 18 miles of the race and is traveling at a constant speed of 12 miles per hour when Wand
True or false there are many air molecules inside a vacuum
Why are the outlets in homes never wired in series? What problems might this present?
Coulomb’s Law relates which of the following?
The State of Florida ordered a recount of the 2000 votes because A. too many counties used the “butterfly” ballot against the state law B. George Bush did not