somilats1 somilats1
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of cereal is 35rand for 1 kg , calculate the cost of 25g​

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 27-02-2021

Answer:

​7.14*10^-4rand

Step-by-step explanation:

If the cost of cereal is 35rand for 1 kg, this can be expressed as;

35 and = 1kg

To get the cost of 25grams, we can write

25g = x

0.025 kg  = x

Divide both expressions

35/0.025 = 1/x

35x = 0.025

x = 0.025/35

x = ​7.14*10^-4rand

Hence the cost of 25g is  ​7.14*10^-4rand

Answer Link

Otras preguntas

What college program would I need to take to work in recreation in a long term care facility?
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!
What college program would I need to take to work in recreation in a long term care facility?
Why do you think that setting goals that are easy to achieve might lower motivation?..
What’s the slope and acceleration?!?
Read the passage from "Two Kinds.” She walked over and stood in front of the TV. I saw her chest was heaving up and down in an angry way. "No!” I said, and I n
Length of a rectangle is 5 cm longer than the width. Four squares are constructed outside the rectangle such that each of the squares share one side with the re
solve the simultaneous equations using an algebraic method: 2x+5y=0 3x-4y=23
Which of the following ordered pairs represents a solution to the linear inequality y>2x-3
What is the area of this figure?? Plzz help