taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

How did Senator McCarthy make the Red Scare worse?
Which organelle stores the most of a cells DNA?
What is the volume of the prism below?
What mitigation measures can communities do to reduce the damage and impact of sudden geologic hazards?
PLEASE HURRY!!! I WILL GIVE BRAINIEST TO FIRST PERSON WHO ANSWERS!!
Which event occurred at the 1919 Paris Peace Conference? A The Versailles Treaty was executed. B The British Empire signed the Balfour Declaration. С The Triple
Determine the intercepts of the line. -3x-4=-5y-8
Iron(III) oxide and hydrogen react to form iron and water, like this: Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O At a certain temperature, a chemist finds that a 5.4L reaction v
help simple question lots of points
A stock expects to pay dividends of $3.77 per share one year from today; $4.56 per share two years from today; and $5.95 per share three years from today. After