stnthomas20 stnthomas20
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Amie buys 2 pounds of red grapes for $1.95 per pound. He buys 2 pounds of green grapes for $2.20 per pound.

Respuesta :

hahaecho
hahaecho hahaecho
  • 22-02-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

$1.95×2= $3.90

$2.20×2= $4.40

$4.40+$3.90= $8.30

Answer Link

Otras preguntas

How can you get rid of your family? ༼ つ ◕_◕ ༽つ
true or false because water molecules are polar, they tend to repel one another​
What is one possible value of x in this equation x^2-3x-18=0
How to find how many electrons are in an element
Tú no__triste. A. estoy B. estáis C. estás D. está
Even when you have the right-of-way, you're responsible for _____ before you drive forward.
11. A student lifts a 25 kg mass a vertical distance of 1.6 m in a time of 2.0 seconds. a. Find the force needed to lift the mass (in N). b. Find the work done
6. Describe the physical and mental ehol for each of the following bloodcentrations:a. 0.05c. 0.2b. 0.1d. 0.4​
Explain Mario Cuomo's cunundrum.
in an agile team, who is responsible for tracking the tasks​