contestada

Store A sells 12 juice bottles for $4 and store B sells 18 juice bottles for $6. Are these rates equivalent? Explain your reasoning.

Respuesta :

Answer:

these rates are equivalent.

12bottles/$4= 18bottles/$6= 3bottles/$1

Step-by-step explanation: