hermelat2043
hermelat2043 hermelat2043
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ruby bought two chicken wings for $4 what was the cost of the Wings in dollars per wing?​

Respuesta :

zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 22-02-2021

Answer:

the cost per wing is $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what does the number next to ions signify?
mateo has 8 liters of water. each glass holds 1/5 liter of water. how many glasses can mateo fill with water?
Which description of the Trail of Tears is accurate? A. the journey of enslaved Africans to the Americas B. the forced migration of Cherokees to western land
PLEAZZE HELP MEsoutherners justified secession with the theory of A. Constitutional Rights B. Federal Rights C. The Union's errors D. States rights
what is a tropical storm with winds up to 40 and 73 miles per hour?
3. What is the product of 3 2/3 and 14 2/5?
Which additional word or words in the sentence should be capitalized? Where in pennsylvania did Abraham Lincoln deliver the gettysburg address? Choose all answe
By 1860 the midwest and the east were united by a network of A. roads B: Railroad tracks C: Canals D: Steam-powered ships
Which is bigger: 1/8 or 12%?
Could I have a formula for acceleration when I am given the M/S and time?