rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

ATP synthase is a) both an enzyme that makes ATP and a channel protein, and helps hydrogen ions cross the thylakoid membrane. b) both an enzyme that makes ATP a
Is the reaction rate always positive? why or why not?
What are the characteristics for equivalent fractions
What led Adolfo hittler to order German submarines to attack American ships?
A spinner number 1-10 is spun. Each number is equally likely to be spun. What is the probability of spinning: 1. an odd number OR a power of three? 2. a num
joaquin and serena are looking at the problem 3x+1>0 serena says that the inequality is always true because multiplying a number by three and then adding one
At Brian's bookstore, 0.3 of the shelves hold mysteries 25% of the shelves hold traveling books, and 7/20 of the shelves hold children's books. Which type of bo
order from least to greatest 5.04,5.4,5.406,5.064
The greatest common factor of 18 and a mystery number is 6. Give three possible values for the mystery number.
Some office workers bought a $60 gift for their boss. If there have been 5 more employees to contribute, everyone's cost would have been $2 less. How many worke