reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

Please give Britney the ball that belongs to Britney.​
Consider the following system of equations. X1-X2 + 3x3 - 3 2x1 + x2 + 2x3 = 4 -2x1-2x2 + x3 = 1 (a) Write a matrix equation that is equivalent to the system of
the maclaurin series for f(x) is given by 1 x/2 ..find f'(0) and f(17)(0)
Twenty-five randomly selected students were asked the number of movies they watched the previous week. The results are as follows: Find the sample standard devi
Which phrase does the author use to show that people are foolish to eat too much corn?
SO WHAT IS THE ANWSER?
Find f(x) if f(x+5) = x+12
How was East Germany different from West Germany during the early Cold War? East Germany was run by the Americans, while the French and British absorbed West G
Can some one please help!!!! Will give brainliest Show steps too and make them simple please don't make the steps too complicated.
Explain the concept of privatization. ONLY concept .please do not include proas and cons I need just detailed introduction of privatization .