dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of 2c - 3D when c = 6 and d = 4
Mr. Nasser asks four of his students to measure four different objects. Here are the results. Which student had the greatest percent error?
Find the length x (thanks)
5d+50=400help me fine the answer ​
What is a difference between endocrine and exocrine glands? A. Endocrine glands secrete products into ducts and exocrine glands secrete hormones into the bloo
neeeeeeed heeeeeelp pleaseeeeeeeee
If anybody sees this can they help me out? And on that cheek, and o’er that brow, So soft, so calm, yet eloquent, The smiles that win, the tints that glow, But
Which of the following is most likely the next step in the series? B. SUBMIT
is union a trust in restraint of trade
Line k has an equation of y= 10/3x+9. Line l includes the point ( – 3, – 2) and is parallel to line k. What is the equation of line l?