L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

Divide 80 in a ratio of 3:2
What figurative language is found in othello act 2 scene 1
Which sentence uses all its subject pronouns correctly? A. Ronald and they are growing vegetables in the backyard. B. Her and me decorated the house for the
X and y intercepts of the equation 2x-3y=7 ?
Stephanie had 7/8 pound of bird seed she used 3/8 pound to fill a bird feeder
18. Using carbo-loading to increase the store of glycogen seems to benefit only those athletes who engage in aerobic activities that are A. more than 90 minut
the larger root of the equation (x+4)(x+3)=0 is and why???
What are some of the limitations on abortion that the Supreme Court has allowed since the Roe v. Wade decision
A simplified representation of an object, structure, or system used in analysis, explanation, interpretation, or design is called.
How did the Crusades and the Renaissance encourage the age of exploration?