nayvil1205 nayvil1205
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

17. Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are
selling for $5.97. What is the unit rate (cost per pound) for gummy bunnies? *

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$1.99 per pound

Step-by-step explanation:

5.97 / 3 = 1.99

Answer Link

Otras preguntas

Precession is the wobble of Earth’s axis in a complete circle, which takes 25,700 years to complete one circle. How much of that circle is completed in one Eart
Write the phrase as an expression.Then evaluate when x=5 and y=20. The Quotient of 40 and the difference of a number y and 16.
Feudalism arose in Western Europe because __________.
A solution that contains a small amount of salt and a large amount of water is said to be a _______ solution. A. concentrated B. unsaturated C. dilute D. satura
HELP I NEED HELP !!!!
What is the name of a group of american leaders representing the colonies
what is located at 35 degrees South and 149 degrees East?
Can someone make a sentence with the word iron curtain?
PLEASE CHECK MY ANSWERS
Why can't a triangle have more than one obtuse angle