rickycabanaw2167 rickycabanaw2167
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A resteraunt buys 9 pounds of truffles.Suppose truffles cost 168$ per ounce. How much would the resteraunt pay for truffles

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 26-02-2021

Answer:

$24,192

Step-by-step explanation:

Cost of truffles = $168 per ounce

Amount of truffles bought = 9 pounds

Amount to be paid for truffles :

Converting the amount of truffles bought to ounces :

1 pound = 16 ounces

Hence, total amount of truffles bought in ounces :

(16 * 9) = 144 ounces

Hence, amount it be paid :

144 * $168

= $24,192

Answer Link

Otras preguntas

Most processing in a computer takes place in a component called the _____ processing unit.
Read the excerpt from "The Lady Maid's Bell." But that wasn’t the only queer thing in the house. The very next day I found out that Mrs. Brympton had no nurse;
Which of the following senses is most likely related to balance
What is the property of the Magnetic Lasso tool? A.lets you select part of an image by drawing a polygon B.lets you select part of an image by drawi
Which expression is equivalent to 3i(4 + 7i)?
Simplify 3-9 (-2 + x) -9x
what is self reliance
Which of these don't move or contain chlorophyll and therefore cannot make their own food?
Could someone please give me the answer? The subject is math and its Pre- Algebra
If Sarah starts her chores at 10:15 a.m. and it takes her 4 hours and 10 minutes to complete them, what time will she finish? A. 2:05 p.m. B. 2:25 a.m. C. 6