alvinr alvinr
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 615.65 dollars on passes for 33 students and 2 teachers. The school also spends 290.07 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student?

Respuesta :

lovelyyyyisabelle
lovelyyyyisabelle lovelyyyyisabelle
  • 25-02-2021

Answer:

the answer is $26.38

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

Ver imagen lovelyyyyisabelle
Answer Link

Otras preguntas

For what value of x is sin(x) = cos(32°), where 0°< x < 90°? A. 64° B. 58° C. 32° D. 13°
Three muffin pans with six in each pan what is the fraction for this
Factorise fully 10c - 25 I NEED THE RIGHT AWNSER
A 6 inch personal pizza has 580 calories, with 240 of those from fat. A 12 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 12
If given these plant structure examples: stem, vascular system, xylem, and plant, what is their order from simplest to most complex? 25 POINTS!!!!
Best Target Market? Your task in this activity is to review the table below, which provides top-level information for eight different market segments. Based upo
how a person becomes a Commissioner
Share 20 in the ratio 3:5
Who came up with the idea for a protest group made up of children?
What is Citizenship. ​