owlfan owlfan
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $0.49 for 1 pound. How much will 1.31 pounds cost?

Respuesta :

aliciamaida1214 aliciamaida1214
  • 25-02-2021
ANSWER: 0.64 cents

EXPLANATION: 0.49x1.31 = 0.6419 = 0.64
Answer Link
AlterrLKN
AlterrLKN AlterrLKN
  • 25-02-2021

Answer:

0.64

Step-by-step explanation:

Bananas:0.49:1

?:1.31

1x1.31 is 1.31 so

0.49x1.31=0.64

Answer Link

Otras preguntas

round 4.75 to nearest whole decimal?
what are some animal structures and compounds that are made of protein
Solving systems algebraically : 4x+2y=7 Y=5x
frank needs to fill juice cups for his little sisters party..there are 35 juice cups and each juice cup holds 12 fluid ounces . the juices comes in 1 gallon bot
if a giant tortoise  walks 15 feet a minute how long will it take this reptile to walk 165 feet?
When do scientist rely on estimates
14/y + 10/y = 3 What is the solution set ?
hospitals are classified into four types depending on the sources of income received list 4 main types
can the lowest common multiple and the greatest common factor of two numbers  be the same number?
the part of a line between two points on the line