reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

what are the benefits of asexual reproduction
Which is the closest approximate location for the city of Tehran? A. 36°N, 52° E B. 45°N, 33° E C. 33°N, 44° E D. 40°N, 35° E
List two applications of electrostatics.
what is 84.95% as a fraction and as a decimal?
Which of the following best describes the Nisei 442nd Regimental Combat Team? It consisted mostly of Japanese immigrants. It fought in the Pacific near Japan. I
What's the correct way and why when saying where did you guys went? Or where did did you guys go?
Find a model for the situation and use the model to answer the question: The number of students enrolled in a school district was 8500 in 2010. Enrollment has
Discuss how business organisations have had to adapt their working practices in response to the increased use of personal digital devices.
In the 15th century, Prince Henry the Navigator sponsored many voyages. What part of the world did people sailing for Henry the Navigator explore? A. Southeast
Chuck is covering a box that he made for his car speakers in carpet. If the box is 14 inches long, 8 inches wide, and 12 inches tall, what is the surface area o