boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

just tell me where to drag it, 6th grade stuff :) Q: Drag the models and fractions to the table below to show which are equivalent to the given fraction. Sorry
Find the volume of the rectangular prism. 7 cm 1 9 c 3 cm
Naming Compounds of the Nonmetals Hydrogen Compounds When hydrogen is bonded with oxygen, sulfur, or one of the halogens hydrogen is always written First. The o
By the year 2030, if we continue to admit immigrants, especially from Mexico and Central America, at the same level we do today, whites will constitute only 51
Which three angle measures CANNOT be the angle measures of a triangle A. 110,43,27 B. 89,47,32 C. 95,32,53 D. 100,30,50
The map below shows a tropographic map. * 3 points Looking at Lake Starr in the middle, what can we conclude about the elevation changes? Looking at Lake Starr
what is the answer to this 3(k−6)=15
i know that the answer is 3P1 but I don't know why
Please help!! I need help URGENTLY!! The picture is down below. Whichever has the best answer I will give brainlyist!
20 points EUROPE BEFORE 1700'S; A REVIEW: MATCH THE CAUSE TO THE EFFECT