steventh9117 steventh9117
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Koko buys 16 pounds of cat food for $12 and 35 pounds of dog food for $28 compare the unit prices for each type of food

Respuesta :

TcScott17
TcScott17 TcScott17
  • 26-02-2021
12/16=.75$ per pound and 28/35=.80 cents a pound
Answer Link

Otras preguntas

Describe the issues with today’s healthcare system, according to Dishman.
John like chicken he gets 5 peices and only eats 2 how many does he have left
simplify by combining like terms: -3 + 6x - 18 - 22x
The way a piece of writing is organized is called its
If x is divided by 5 the remainder is 4. If why is divided by 5 the remainder is 1. What is the remainder when x+y is divided by 5
What are the primary causes of deforestation? Please help, answering at least three is fine ;) (i would appreciate all of them) What are the impacts of deforest
The midpoint of the line segment from p1 to p2 is (-2,4). If p1=(-5,6), what is p2?
what is the definition of definition​
certain compounds are used in ceiling tiles because they do not catch fire even when heated to extreme temperatures. This is an example of a — property of matte
Solve the following inequality -16 (x-5)<-64