Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

Education empowers a person elaborate this statement with example.
HELP PLEASEEEE what is the range of 0,5,10,15,20,25 5 11 20 25
which country came to the aid of Serbia after Austria-Hungary threatened an invasion?a,the united statesb,France c, Spaind, Russia​
Type a digit that makes this statement true.397,12 is divisible by 4. HELPPPP MEEEE PLZZZ!!!!
The dewpoint is 15°c. What is the wet-bulb temperature on a sling psychrometer if the dry-bulb temperature is 18°c?.
Should all criminals be offered restorative justice?
Can U solve it plz explain fully !​
what movie is susanna watching in the family stone
Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ. how much juice and pizza Jake can buy?
Type a digit that makes this statement true. 61,587,72 is divisible by 5. HELPPPPPPP PLZZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!