kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

How many Christmas trees are grown in Europe each year?
Gortegashereagain Yo anybody know this user
What are some good Christmas questions?
When should you start putting up Christmas lights?
research cited in chapter 1 suggests that parents are more likely to use what conflict strategy with their children?
g how might an attacker with little systems experience or technical skills gain privileged access to a system
b. how much will the federal government spend on science and international affairs if the federal government's total spending is $4.3 trillion.
a cosmetics company that denounces animal testing as a primary part of its branding was recently reported to be working with suppliers that routinely test on an
alex thinks are neat. what is the maximum number of interior angles of a convex -gon that can have measure ?
Which of the following vitamins is readily excreted from the body in urine and unlikely to develop to toxic levels? A) vitamin A B) vitamin C C) vitamin D D) vi