oscarandcesar oscarandcesar
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

3 tons of dirt cost $240.00. What is the price per pound?

Respuesta :

junebug6408
junebug6408 junebug6408
  • 26-02-2021
240.00
divided by 3 is 80 so $80 per pound
Answer Link
anthonywraightp0
anthonywraightp0 anthonywraightp0
  • 26-02-2021

Answer: 4$ per pound

Step-by-step explanation:

3 tons = 6000LBS

6000 divided by 240 = 4.00$

Answer Link

Otras preguntas

Suki split five dog treats equally among her six dogs. which fraction represents this division
Two ratios that are equivalent to 1:1
estimate the product 96 TIMES 34 choose a method
what is 11.25 as a fraction?
What body system eliminates cellular waste through the lungs, skin, and kidneys?
97/20 as a mixed number
how can fact families and multiplication facts help you divide explain
what is 1000 times 20
what does 49.39 round to.
How many uncles did benjamin franklin have and what were there names