oliviakangsmith oliviakangsmith
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?

Please find the answer

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 22-03-2021
He bought 18 muffins and 12 pies.
Answer Link

Otras preguntas

What are the three main statements to cell theory
Choices: A) 7 B) 12 C) 9 D) 6Please help!!
how to turn (3,6) and (-6,0) in to slope intercept form
Can someone give me examples of Natural Rights that are in the constitution
Which gammaproteobacteria are facultatively anaerobic, gram-negative rods that inhabit the intestinal tracts of humans and other animals? which gammaproteobacte
Help please! P - 1/4 * 3 = -5/6 What is the answer??
Two angles are complementary. The larger angle is 6 more than twice the smaller angle. Write an equation to find the measure of each angle.
why did spain and england have a negative view towards the indians
Simplify 1/2 (4a + b) - 1/4 (4a - b)
Describe why eukaryotic cells being compartmentalized can make their metabolism more complex? question 11 options: different chemical reactions can occur all in