anyyawade6956 anyyawade6956
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pay 72$ for 18 sandwiches. If each sandwich cost the same amount , what is the cost per sandwich, in dollars?

Respuesta :

WhitePanther
WhitePanther WhitePanther
  • 23-03-2021

Answer:

Each sandwich costs 4$.

Step-by-step explanation:

To find the answer we will divide 72$ by 18 and we get 4$.

Answer Link
AlexanderTheGreat41 AlexanderTheGreat41
  • 23-03-2021

The number of sandwiches and the total price of sandwiches are directly proportional.

Cost of 18 sandwiches = $72

Cost of 1 sandwich = $72/18

= $4

Hence the cost of 1 sandwich is $4.

Answer Link

Otras preguntas

What was the most direct cause of Oliver Cromwell's rise to power? A. the death of King Charles B. the conflict between the poor and the aristocracy
Malinda's family had walked 4/6 of a hiking trail. Owens family has walked 5/8 of another trail. Which family has walked farther? Explain your answer.
factors of 36 that add to -15
What issue were the Virginia and New Jersey Plans attempting to resolve?
what is another name for Alexander the great
A factor that is manipulated in an experiment is a dependent variable. a. True b. False
The perimeter kf a quilt is 34 ft. If the quilt is 8ft long, what is its area?
!!!!!50 POINTS!!!!!!!!!!! ASAP QUESTION BELLOW!!!!!!!
why is it important to evaluate the website on which you plan to shop? A It may not have a fast enough Internet connection for your order to go through. B It ma
23% of 75 is what number