angeserr0272
angeserr0272 angeserr0272
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

An Ice company charges $8.16 for 6 bags of ice. If you buy 8 bags of ice how much would it cost you? help asap its due tomorrow

Respuesta :

bnoor5325
bnoor5325 bnoor5325
  • 24-03-2021

Answer:

fjsij

Step-by-step explanation:

yjjgghhhhggn

gjjdghjhc

hhhhjjhhhhiiiigffjhcvfhhsfh

Answer Link
booknerd529
booknerd529 booknerd529
  • 24-03-2021

Answer:

Answer:$10.88

Step-by-step explanation:

First we need to see how much one bag of ice costs. To do this we need to divide 8.16 by 6.

8.16÷6=1.36

Now that we know how much a bag of ice cost we need to calculate how much 8 bags costs. This means we have to multiply 1.36 by 8.

1.36x8= 10.88.

The answer is $10.88

Answer Link

Otras preguntas

What is Present perfect of (Iam reading a book)
yrk-wbgt-jbp join ..........​
A cylinder has a volume of 45 cubic units and a radius of 3 units. What is its height?
Is the answer to this question A or B? I’m conflicted. Would appreciate the reply!!
the cell-phone-only population is likely to include more young people
16. The diagram shows a design for an electrically operated model railway signed. a) Explain, step by step, how it works. b) Explain how, by adding a scale and
Given rhombus RSTU below. If m
The Little Land When at home alone I sit And am very tired of it, I have just to shut my eyes To go sailing far away To the pleasant Land Of Play; (1) Where the
the price of a commodity was increased in the ratio 5:4.After one month the same commodity was reduced in the ratio 7:8 to attract more customers. If the new pr
what is anachronism ​