antoniquedelancy5 antoniquedelancy5
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​

Respuesta :

charliefinee charliefinee
  • 24-03-2021

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 apple

$25/50 = 0.5

1 apple costs 50 cents/ 0.5 dollar

Multiply by 70 to find the cost of 70 apples

$0.5 x 70 apples = 35

Answer Link
JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

$37.50. ...................

Answer Link

Otras preguntas

Becoming a U.S. Citizen: An Overview of the Naturalization Process
Please help due ASAP Show workings
I need somebody (Help!) not just anybody Help
Curling is a team sport that is popular in many countries around the world, including Canada, Germany, England, and Sweden. This sport involves two teams taking
x + y ≥ 3 5x + 2y < 10
I need help plssssss
how can I simplify this equation​
PLEASE HELP IN THIS QUESTION!
put your answers on the line.Goes byGoes outGoes betweenGoes downGoes roundGoesGo toGo awayGo alongGo acrossGo backGo thrto Brazil?my house1. The earth goes rou
Which claim is true about the role of the editing in the writing process?